Dojčenie a všetko okolo

Narodením Vášho bábätka začína najkrajšie,
ale aj najzodpovednejšia časť Vášho života.
Veľmi dôležitým aspektom tohto obdobia je dojčenie.
V tejto sekcii preto nájdete množstvo užitočných
informácií a rád ohľadom dojčenia a výživy.
Materiály boli spracované z brožúry Laktačnej ligy
s ich láskavým dovolením.

10 krokov k úspešnému dojčeniu

Pôrodnice by mali byť mamičkám, nielen ohľadom dojčenia, nápomocné mali by dodržiavať týchto 10 základných krokov vedúcich k úspešnému dojčeniu.

Mamicka s babatkom

Zásady dojčenia v pôrodnici

Hoci je dojčenie pre matku aj dieťa prirodzeným procesom, predovšetkým spočiatku je vhodné dodržiavať určité zásady, ktoré proces dojčenia uľahčia.

Dojciaca zena

Zásady dojčenia po prepustení z pôrodnice

Prečítajte si, ako by dieťa malo prospievať po prepustení domov z pôrodnice a ako často a ako dlho je vhodné dojčiť.

Dojciaca mamicka

Správne držanie prsníka a polohy pri dojčení

V tomto článku sa venujeme technike dojčenia, popisujeme správne držanie prsníka a na aké najčastejšie chyby si dať pozor. Predstavujeme tiež niekoľko správnych polôh pri dojčení vrátane názorných fotografií, aby pre vás bolo dojčenie čo možno najpohodlnejšie a najpríjemnejšie.

Správne držanie prsníka a polohy pri dojčení

Správna technika prisatia a satia

Technike dojčenia sa venujeme aj v tomto článku, tentoraz popisujeme správnu techniku prisatia bábätka k prsníku a správnu techniku sania. Upozorňujeme na najčastejšie chyby, ich možné následky a ako im predchádzať.

Správna technika prisatia a satia

Odstriekavanie a manipulácia s materským mliekom

Existuje niekoľko situácií, kedy je potrebné materské mlieko odstriekať a vhodne uchovať. Prečítajte si, ako postupovať a ako mlieko správne uchovať, aby si zachovalo svoju kvalitu a bábätko tak mohlo dostať to najlepšie.

Materske mlieko

Pomoc s najčastejšími problémami pri dojčení

Dojčiace mamičky sa v priebehu dojčenia môžu stretávať s niektorými nepríjemnosťami, ako sú bolestivé prsia, upchatý mliekovod a ďalšie. Prečítajte si o najčastejších problémoch, ich príznakoch a tiež ako ich vyriešiť.

Pomoc s najčastejšími problémami pri dojčení

Nedostatok materského mlieka

Nedostatok mlieka je jedným z najčastejších problémov, s ktorým sa mamička pri dojčení môže stretnúť. Tvorba mlieka je otázkou ponuky a dopytu. Čím častejšie sa dieťa k prsníku priloží, tým viac mlieka sa vytvorí. Prečítajte si, aké by mohli byť príčiny a ako ich riešiť.

Nedostatok materského mlieka

Ako ukončiť dojčenie?

Odstavovanie by malo prebiehať nenásilne a postupne. Každá mamička by sa mala rozhodnúť sama a dobre uvážiť dôvody aj termín odstavenia. Informácie v článku vám pomôžu proces ukončenia dojčenia ľahko zvládnuť.

Mamicka s babatkom

Zavádzanie nemliečneho príkrmu

Dojčenie môžete od ukončeného 6. mesiaca veku dieťaťa doplniť príkrmom. Pre čo najhladší priebeh zavádzania nových potravín vám odporúčame držať sa niekoľkých zásad, ktoré nájdete v našom článku.

Dieťa s lyžičkou