Informácie o zaparení
Bepanthen si dobre uvedomuje, že nie je nič vzácnejšie ako Váš malý poklad. Práve preto už mnoho rokov venujeme starostlivosť o jemnú detskú pokožku.
Pokožka najmenších detí je tenšia a jemnejšia ako tá dospelých a je oveľa citlivejšia. Má tiež vyššiu hodnotu pH, čo zvyšuje jej citlivosť na dráždivé látky. Aj keď je zaparenie nepríjemné, je prekvapivo časté a správnou starostlivosťou sa dá zvládnuť. Ak vaše dieťa trpí zaparením, nemajte, prosím, pocit, že ste niečo urobili zle.
Čo je zaparenie?
Zaparenie sa môže objaviť kedykoľvek počas obdobia, kedy Vaše dieťatko nosí plienky. Počas tejto doby sa so zaparením stretneme u väčšiny detí. Zaparenie sa prejavuje ako začervenanie, výskyt boliačikov, opuchnuté miesta alebo vyrážka na zadočku, stehnách a genitáliách bábätka. Takto postihnutá koža môže byť aj teplá na dotyk.
Riziko zaparenia sa s postupujúcim vekom bábätka mení. Počas prvých dvanástich mesiacov je zaparenie obzvlášť bežné v dôsledku častejších stolíc a toho, že pokožka bábätiek je tenšia, priestupnejšia a má vyššie pH. Detskú pokožku môžeme pred vznikom zaparenia chrániť kozmetickým výrobkom Bepanthen Baby.
Bepanthen Baby je určený pre každodennú starostlivosť o pokožku zadočku, pomáha ho chrániť pred vznikom zaparenia. Obsahuje dexpantenol, ktorý prispieva k obnove prirodzenej ochrannej bariéry citlivej pokožky a udržuje ju jemnú a hydratovanú.
Aký vplyv má zaparenie na Vaše dieťatko?
Vaše bábätko môže byť nepokojné a nespokojné – môže plakať, keď sa ho dotýkate alebo ho umývate, a nepríjemné pocity ho môžu v noci často budiť.
Čo spôsobuje zaparenie
Najbežnejšou príčinou zaparenia je kombinácia znečistených plienok a trenie. Jemná pokožka malého dieťaťa sa v kontakte s prirodzenými, avšak dráždivými chemickými látkami v moči a stolici narúša a stáva sa podráždenou.
To potom ešte zhoršuje tesná plienka, ktorá sa o kožu trie, čím ju zbavuje ochranných lipidov a bráni cirkulácii vzduchu.
Pravdepodobnosť vzniku zaparenia sa zvyšuje u detí, ktoré:
- sú predčasne narodené
- sú po očkovaní
- sú choré
- užívajú antibiotiká
- majú hnačku
- sú kŕmené umelou výživou
- majú dedičnú náchylnosť k ekzému
Kedy je lepšie zájsť k lekárovi?
Majte na pamäti, že zaparenie z plienok je prekvapivo bežné a väčšina prípadov rýchlo odznie vďaka správnej starostlivosti. Ak trvá zaparenie už niekoľko dní a vyrážka sa šíri aj mimo oblasti plienky, ak je koža popraskaná a mokvá alebo má dieťa horúčku, môže ísť o príznaky infekcie. Sú pomerne bežné a nemusia byť nutne dôvodom na paniku, určite sa ale poraďte s lekárom.