Zásady dojčenia po prepustení z pôrodnice

Dojciacia mamicka

Po prepustení z pôrodnice je nutné s bábätkom navštíviť pediatra, ktorý vykoná vyšetrenie a bude sledovať váhový prírastok bábätka, početnosť a spôsob dojčenia a pod. Prečítajte si, ako by dieťa malo prospievať, ako často a ako dlho je vhodné dojčiť. Vždy sa ale držte pokynov a rád Vášho lekára.

Dieťa by malo byť prepustené domov až s váhovým prírastkom. Mal by ho vyšetriť pediater do 48 hodín po prepustení z pôrodnice.

Pri tejto návšteve by sa malo:

 • dieťa prezrieť, zvážiť a mal by sa zistiť počet močení a stolíc. Očakáva sa 6 – 8 pomočených plienok a 3 – 6 stolíc za deň do 6. týždňa. Od 6. týždňa môže byť niekoľkodenná absencia stolice.
 • posúdiť by sa mali aj prsníky a dojčenie vrátane polohy, priloženia a satia
 • strata hmotnosti vyššia ako 7 % od pôrodnej hmotnosti naznačuje možné problémy s dojčením

   

Prospievanie dieťaťa

Malo by sa riadiť podľa percentilových grafov, ktoré vydáva Úrad verejného zdravotníctva (napr. tu).

 • Dieťa je preto potrebné nielen vážiť, ale aj merať jeho dĺžku.
 • Ak dieťa tohto veku nepriberá v priemere 125 – 200 g/týždeň, mali by zdravotníci skontrolovať a, ak treba, opraviť techniku dojčenia.
 • Prírastok hmotnosti je potrebné vždy stanovovať od najnižšej popôrodnej hmotnosti a nie od pôrodnej hmotnosti.
 • Ak dieťa stále nepriberá, mal by sa hľadať zdravotný problém a zodpovedajúcim spôsobom riešiť.
 • Tvorba mlieka sa dá zvýšiť častým dojčením 10 – 12 ráz za deň so striedaním prsníkov v priebehu každého dojčenia a odstriekavaním medzi dojčeniami 8 – 10 ráz za deň, 10 – 15 minút najvhodnejšie odsávačkou, ktorou sa odsáva mlieko z oboch prsníkov súčasne.
Dojciacia mamicka

Dĺžka dojčenia

Výhradné dojčenie 6 mesiacov je dostatočné pre optimálnu výživu dieťaťa a v dojčení možno pokračovať do 2 rokov alebo aj dlhšie podľa vzájomných potrieb matky a dieťaťa.

 • Dlhodobé dojčenie je veľkou výhodou pre zdravie a vývoj dieťaťa a aj pre matku.
 • Neexistuje žiaden horný limit dĺžky dojčenia a nie sú známe žiadne škodlivé psychologické či vývojové účinky dojčenia dieťaťa vo veku 2 alebo viac rokov.

Dojčené dieťa by mal znova vidieť pediater v 2. – 3. týždni, aby posúdil, ako prospieva. Je celkom normálne, že dieťa pije aj 12 – 15 ráz za deň a dojčenie trvá 20 – 40 minút. Asi po 6 týždňoch sa v dojčení dostaví určitá pravidelnosť. Niektorým deťom stačí dojčenie z jedného prsníka, kým iné vyžadujú pri jednom dojčení obidva prsníky. Dieťa by sa malo dojčiť z jedného prsníka dovtedy, kým ho samo nepustí. Odstriekavať po dojčení nie je potrebné, iba v prípade prebytku mlieka v prsníkoch. V období rastových špurtov (3. – 6. týždeň, 3. a 6. mesiac) môže dieťa vyžadovať častejšie dojčenie aj 12 – 15 ráz za deň, čo nie je prejavom nedostatku či zhoršenej kvality materského mlieka.

V prvých 6 mesiacoch (aj za horúceho počasia) nie je potrebné dieťaťu podávať iné tekutiny než materské mlieko (napr. čaj, vodu, džús). Môžu byť naopak zdrojom kontaminácie či alergénov a ich podanie nie je pre dieťa v čase dojčenia vhodné. Dojčenie v prípade choroby matky je možné a je pre dieťa významným zdrojom protilátok. Existuje len malá skupina liekov, pri užívaní ktorých sa nesmie dojčiť. Bežné antibiotiká, lieky proti bolesti a teplote dieťa neohrozia. Dojčenie v priebehu ďalšieho tehotenstva nepoškodzuje matku, dieťa ani plod.

Laktacna liga

 

 
 


Článok bol vytvorený z brožúry Laktačnej ligy s ich láskavým súhlasom.

Mohlo by vás zaujímať