Ekzém u najmenších detí a batoliat

Ak trpia bábätká a batoľatá ekzémom, je to bolestivé a nepríjemné nielen pre ne, ale mimoriadne stresujúce a náročné chvíle zažívajú aj rodičia. Je veľmi náročné pozerať sa na utrpenie svojho drobčeka, ktorého celkovú náladu aj spánok narúša svrbenie a nepríjemné pocity. Našťastie existuje niekoľko krokov, vďaka ktorým sa vášmu bábätku alebo batoľaťu môže uľaviť.

Malé dieťa s ekzémom na členku

Príznaky u najmenších detí a batoliat

Ekzém sa zvyčajne prejavuje ako červená svrbivá vyrážka a môže viesť k suchej, šupinatej a dokonca popraskanej koži. U najmenších detí ekzém najčastejšie začína na čele, lícach, brade alebo stehnách už niekoľko mesiacov po narodení. U detí starších ako dva roky sa najčastejšie vyskytuje v kožných záhyboch, ako sú lakťové a podkolenné jamky, za ušami a tiež na zápästiach, členkoch a rukách.

Príčiny

Ekzém je veľmi časté kožné ochorenie a postihuje až 20 % detí na svete. Presné príčiny doteraz neboli odhalené, aj keď poznáme množstvo faktorov, ktoré k jeho vzniku pravdepodobne prispievajú.

Pokožka malých detí, najmä bábätiek, je citlivejšia na vplyvy prostredia ako koža dospelých, a tak sa vonkajšie faktory na vzniku ekzému často podieľajú. Na vine môžu byť všetky dráždivé materiály od vlny či syntetických tkanín až po nadmerné teplo, mydlá alebo dokonca aj sliny na detskej tvári. Jedným z faktorov je tiež genetika. Výskumy ukazujú, že na ekzémy sú náchylnejšie deti, ktoré majú súrodenca či rodiča ekzematika.

Tretí faktor predstavujú alergie, ku ktorým môžu patriť potravinové alergie alebo alergie na vonkajšie zdroje ako domáci miláčikovia, prach či peľ.

Mamička masírujúca malé dieťa

Ako liečiť ekzém vášho dieťatka

Mnohé odporúčania pre dospelých platia aj pre najmenšie deti či batoľatá s ekzémom. Pretože je však pokožka vášho dieťatka obzvlášť jemná, odporúčame návštevu lekára, ktorý pomôže vybrať najlepší postup, ako pomôcť vám aj vášmu dieťaťu. Zároveň tu uvádzame niekoľko všeobecných informácií a rád, ktoré by sa vám mohli zísť.

Každodenné kúpanie v teplej vode (nikdy nie v horúcej) po niekoľkých minútach pomôže očistiť pokožku vášho dieťatka a zabrániť infekcii. Bezprostredne po kúpeli je veľmi dôležité pokožku hydratovať a potom ju udržiavať hydratovanú celý deň – hydratačné prípravky, najmä zmäkčujúce prípravky, môžu pomôcť znížiť výskyt príznakov, napríklad priniesť úľavu od svrbenia.

TOP TIP: Pridajte bábätku alebo batoľaťu do kúpeľa ovsené vločky, pomôžu upokojiť pokožku.

Dôležitá je prevencia škrabania – škrabanie ekzém zhoršuje, pretože poškodzuje vrchnú vrstvu kože, a môže viesť k infekcii. Najmä cez noc môžu rukavičky proti škrabaniu vášmu bábätku či batoľaťu zaistiť lepší spánok a pomôcť predchádzať tomu, aby sa v noci samo poranilo.

 

TOP TIP: V lete môže uchovávanie zmäkčujúceho výrobku pre vaše dieťa v chladničke pomôcť pri nanášaní ochladiť a upokojiť jeho pokožku.

Mamička držiaca malé dieťa s ekzémom na tvári

Ak je ekzém vášho bábätka či batoľaťa závažný, lekár môže odporučiť rôzne zmäkčujúce prípravky, lokálne lieky ako steroidné krémy alebo antibiotiká s cieľom podporiť zahojenie pokožky a zabrániť alebo vyliečiť prípadné infekcie.

Pomôcť so zvládnutím ekzému vášho bábätka či batoľaťa vám môže aj zistenie spúšťacích faktorov. Niekedy sa vám nepodarí určiť, čo dané vzplanutie ekzému spôsobilo, je však dobré poznať konkrétne dráždivé podnety, ktoré vášmu dieťatku prekážajú, napríklad príliš vysoké teploty alebo používanie určitých výrobkov. Aj keď istú rolu môžu zohrávať aj potravinové alergie, vždy sa poraďte s lekárom o alergologických testoch, kým zo stravy dieťaťa vyradíte akékoľvek potraviny.

A čo vy?

Keď bábätko alebo batoľa trpí ekzémom, nie je to náročné len pre dieťa – často si svoje užijú aj rodičia. Všetci rodičia vedia, že vidieť trpieť vlastné dieťa je hrozný zážitok a v prípade ekzému sa človek často cíti bezmocne – v dôsledku toho sa môžete cítiť ešte horšie.

Je však dôležité nezabúdať, že to nie je vaša chyba a že mnohí ďalší rodičia práve prechádzajú rovnakými ťažkosťami. Môže byť užitočné osloviť miestne združenie alebo spoločnosť pre ekzematikov, pretože v rámci týchto združení často prebiehajú podporné skupiny pre rodičov, kde sa môžete porozprávať s ostatnými s podobnými skúsenosťami a poučiť sa z nich.