Atopický ekzém u najmenších detí a batoliat

Ak trpia bábätká a batoľatá atopickým ekzémom, je to bolestivé a nepríjemné nielen pre nich, ale mimoriadne stresujúce a náročné chvíle zažívajú aj rodičia. Je veľmi ťažké pozerať sa na utrpenie svojho drobčeka, ktorého celkovú náladu aj spánok narúša svrbenie a nepríjemné pocity. Našťastie existuje niekoľko krokov, vďaka ktorým sa Vášmu bábätku alebo batoľaťu môže uľaviť.

Malé dieťa s ekzémom na členku

Príznaky u novorodencov a batoliat

Ekzém sa spravidla prejavuje ako červená svrbivá vyrážka a môže viesť k suchej, šupinatej a dokonca popraskanej koži. U najmenších detí ekzém najčastejšie začína na čele, tvárach, bradičke alebo stehnách už v niekoľkých prvých mesiacoch po narodení. U detí starších ako dva roky sa najčastejšie vyskytuje v kožných záhyboch, ako sú lakťové a podkolenné jamky, za ušami a tiež na zápästiach, členkoch a rukách.

Príčiny

Ekzém je veľmi častým kožným ochorením a postihuje až 20% detí na svete. Presné príčiny zatiaľ neboli odhalené, hoci poznáme množstvo faktorov, ktoré k jeho vzniku pravdepodobne prispievajú.

Pokožka malých detí, najmä bábätiek, je citlivejšia na vplyvy vonkajšieho prostredia v porovnaní s pokožkou dospelých. A tak sa vonkajšie faktory na vzniku ekzému často podieľajú. Na vine môžu byť všetky dráždivé materiály od vlny či syntetických tkanín, až po nadmerné teplo či mydlá, alebo napríklad aj sliny na detskej tvári. Jedným z faktorov je aj genetika. Výskumy ukazujú, že k ekzémom sú náchylnejšie deti, ktoré majú súrodencov či rodičov ekzematikov.

Medzi ďalšie faktory patria alergie, ku ktorým môžu patriť alergie potravinové alebo alergie na vonkajšie zdroje, ako domáci miláčikovia, prach či peľ.

Mamička masírujúca malé dieťa

Ako liečiť atopický ekzém Vášho dieťatka

Mnohé z odporúčaní pre dospelých platia aj pre najmenšie deti či batoľatá s ekzémom. Pretože je však pokožka Vášho dieťatka obzvlášť jemná, odporúčame návštevu lekára, ktorý môže zvoliť najlepší postup, ako pomôcť Vám aj Vášmu dieťaťu. Medzitým tu uvádzame niekoľko všeobecných informácií a rád, ktoré by sa Vám mohli hodiť.

Každodenné niekoľkominútové kúpanie v teplej vode (nikdy v horúcej) pomôže očistiť pokožku Vášho dieťatka a zabrániť infekcii. Bezprostredne po kúpeli je veľmi dôležité pokožku hydratovať a potom ju udržiavať hydratovanú celý deň – hydratačné výrobky, najmä zmäkčujúce výrobky, môžu pomôcť znížiť výskyt príznakov, napríklad uľaviť od svrbenia.

TOP TIP: V lete môžete uchovávať výrobok v chladničke. Nanášaním schladeného krému môžete pomôcť upokojiť a schladiť podráždenú pokožku Vášho dieťatka.

Ak je ekzém Vášho bábätka alebo batoľaťa závažný, môže lekár odporučiť rôzne zmäkčujúce výrobky, lokálne lieky ako steroidné krémy alebo antibiotiká, s cieľom podporiť zahojenie pokožky a vyliečiť prípadnú infekciu, poprípade ju zamedziť.

Mamička držiaca malé dieťa s ekzémom na tvári

Pomôcť zvládnuť ekzém Vášho bábätka či batoľaťa Vám môže aj zistenie spúšťacích faktorov. Niekedy sa Vám nepodarí určiť, čo dané vzplanutie ekzému spôsobilo, je však dobré byť si vedomý konkrétnych dráždivých podnetov, ako napríklad prílišné teplo alebo používanie určitých výrobkov. Napriek tomu, že tu svoju úlohu môžu hrať aj potravinové alergie, vždy sa poraďte s lekárom o alergologických testoch, kým zo stravy dieťaťa vyradíte akékoľvek potraviny.

A čo vy?

Keď Vaše bábätko alebo batoľa trpí ekzémom, nie je to ťažké len pre neho – často si svoje užijú aj rodičia. Všetci rodičia vedia, že vidieť vlastné dieťa trpieť je hrozné a v prípade ekzému sa človek často cíti bezmocne – a v dôsledku toho sa môžete cítiť ešte horšie.

Je však dôležité pamätať na to, že to nie je Vaša chyba a že mnohí ďalší rodičia práve prechádzajú rovnakým obdobím. Môže byť užitočné osloviť miestne združenia alebo spoločnosť pre ekzematikov, pretože v rámci týchto združení často prebiehajú podporné skupiny pre rodičov, kde si môžete pohovoriť s ostatnými s podobnými skúsenosťami a poučiť sa od nich.