Suchá a citlivá koža
Suchá a citlivá pokožka trápi deti aj dospelých. V súčasnosti môžeme pozorovať rastúci trend tohto problému v populácii. Je spôsobený zníženou hydratáciou pokožky z rôznych dôvodov, pričom mnohokrát hrozí aj poškodenie kožnej bariéry. Spočiatku sa to nemusí javiť ako veľký problém. Keď sa však stav kože zhoršuje a k pocitu suchosti sa pridá aj začervenanie a svrbenie, je nutné vhodným spôsobom zasiahnuť.
O koži
Ľudská koža je dôležitý orgán, ktorý telo chráni pred pôsobením vplyvov okolitého prostredia. Táto veľmi dôležitá bariéra má nielen ochrannú funkciu, ale je tiež podstatná pre zdravú imunitu. Väčšina z nás ju vníma hlavne z estetického hľadiska – či je pružná a jemná, alebo suchá so šupinami a zápalovými ložiskami.
Prejavy
Väčšinu ľudí so suchou a citlivou kožou, bez ohľadu na vek a pohlavie, trápia nepríjemné pocity, ktoré môžu ovplyvňovať ich každodenné aktivity. Najčastejšie sa suchá koža prejavuje pocitom napätia alebo sťahovania, šupinatením, svrbením, ktoré často sprevádza začervenanie. Bolestivé trhlinky sú spôsobené zníženou pružnosťou kože. Je to začarovaný kruh, ktorý sa dá vyriešiť každodennou a trpezlivou starostlivosťou o suchú a citlivú kožu.
Ruka v ruke so škrabaním a trhlinkami sa zvyšuje riziko infekcií kože – bakteriálnych, mykotických a vírusových. Môže dôjsť k zhoršovaniu stavu a často je nutné navštíviť kožného lekára.
Príčiny suchej kože
Faktory ovplyvňujúce suchosť a citlivosť kože
Fyzikálne - vietor, chlad, teplo, nízka vlhkosť vzduchu, zafajčené prostredie, nadmerný kontakt s vodou, UV žiarenie.
Chemické - detergenty, saponáty, rozpúšťadlá a ďalšie chemické látky používané v práci alebo v bežnom živote, lokálne lieky (prípravky na liečbu akné, kortikosteroidy) alebo lieky na vnútorné použitie (retinoidy, diuretiká, antihypertenzíva a ďalšie).
Biologické - zmeny spôsobené starnutím kože, metabolickými ochoreniami alebo poruchami (ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, anémia, poruchy obličiek, poruchy pečene, cievne choroby), stres a starnutie.
Genetické faktory - vrodené genetické ochorenia kože a spojivového tkaniva.
Citlivá koža
Citlivá koža a koža so sklonom k atopiám často reaguje na bežné látky a situácie neprimerane. Podráždenie sa prejavuje začervenaním, opuchom, svrbením, alebo ako pocit nepohodlia. Citlivosť pokožky ovplyvňujú, podobne ako suchú kožu, mnohé vonkajšie aj vnútorné faktory. Aj starostlivosť o citlivú pokožku zahŕňa predovšetkým každodennú hydratáciu. Vhodné sú čo najmenej dráždivé prípravky. Prípravok na citlivú a suchú kožu by mal ideálne obsahovať aktívne látky podporujúce prirodzenú regeneráciu kože – napr. dexpantenol alebo antioxidanty.
Aj koža detí môže byť citlivejšia ako koža dospelého človeka. Je tenšia a priepustnejšia pre kožné prípravky – nie je totiž ešte úplne zrelá a má väčšie sklony k ekzematickým prejavom. Preto je dôležité pristupovať k výberu kozmetiky pre deti s veľkou opatrnosťou. Vhodné sú šetrné prípravky bez konzervantov, farbív a parfumov. Pri starostlivosti o pokožku dieťatka pri prebaľovaní oceníte kozmetický výrobok Bepanthen Baby, ktorý chráni pred vznikom zapareniu. Pre starostlivosť o kožu celého tela dieťaťa je vhodný ľahko roztierateľný kozmetický výrobok Bepathen SensiDaily.
Vzťah k atopickému ekzému
Suchá a popraskaná koža nie je vždy následkom atopického ekzému, ale atopický ekzém sa práve ňou veľmi často prejavuje. Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie spôsobené neprimeranou obrannou reakciou organizmu. Podieľa sa na ňom mnoho faktorov, ako je prostredie, dedičnosť atď. Základom starostlivosti o atopickú pokožku je každodenné premasťovanie. Je to veľmi dôležitá časť liečby ako aj prevencia zhoršovania ochorenia. Nie je nutné aplikovať veľké množstvo krému alebo masti, vhodnejšie je prípravok nanášať niekoľkokrát denne. Pri atopickom ekzéme je narušená kožná bariéra, ktorú je nutné obnoviť. Na to sú určené prípravky obsahujúce hydratačné zložky a lipidy, ktoré napomáhajú plnej obnove kožnej bariéry. Funkčná bariéra totiž bráni vstupu dráždivých látok do kože a nežiaducemu unikaniu vody. Ak koža začne svrbieť, sčervenie a vykazuje prejavy začínajúceho ekzému, môžete lokálne miesta ošetriť zdravotnou pomôckou Bepanthen Sensiderm krém.
Riešenie príznaku suchej kože
Suchú kožu ako príznak môžeme riešiť jednoducho, a to pravidelným premasťovaním tzv. emolienciami. Medzi emolienciá zaraďujeme aj krémy alebo telové mlieka, ktoré obsahujú:
a) Okluzívne zložky – nepriamo znižujú transepidermálne straty vody – sú to napr. rastlinné oleje.
b) Fyziologické lipidy – nahrádzajú úbytok prirodzených lipidov. Nedostatok prirodzených lipidov je charakteristický napr. pri atopickej dermatitíde, psoriáze a ichtyóze. Starnúca koža má zníženú schopnosť syntézy lipidov a množstvo ceramidov kolíše aj v priebehu roka (v zime sa znižuje).
c) Humektanty – tieto látky znižujú transdermálny výdaj vody jej viazaním v horných vrstvách epidermy. Najúčinnejším humektantom je glycerín.
d) Ďalšie aktívne zložky – ako sú vitamíny, prebiotické zložky, antioxidanty.
Každodenná starostlivosť
Ako minimalizovať výskyt suchej a citlivej kože?
- Obmedziť kontakt s vodou
- Obmedziť používanie mydiel
- Aplikovať emoliencia - aspoň 2x denne
- Vhodne voliť oblečenie - vzdušné z prírodných materiálov
Každodennú hygienu je potrebné vykonávať čo najšetrnejšie. Je dôležité vyhnúť sa kontaktu s horúcou vodou, ideálna teplota je okolo 33 °C. Po umytí sa uterákom jemne osušte, zbytočne sa ním netrite. Čo najskôr po kúpeli či sprche ošetríme celé telo (a to predovšetkým suché miesta) zvláčňujúcim a hydratujúcom kozmetickým výrobkom Bepanthen SensiDaily. Zníži sa tým strata vody z kože, navyše aktívne zložky budú tesne po kúpeli najviac účinné. Pri aplikácii na celé telo sú najvhodnejšie dobre roztierateľné krémy a telové mlieka s čo najmenším iritačním potenciálom (bez konzervantov, parfémov, farbív atď.). Frekvencia aplikácie je závislá na stave kože. Ideálne je používať prostriedok, ktorý umožní neobmedzovanou aplikáciu, kedykoľvek počas potreby.
Starostlivosť o kožný mikrobióm
Málokto si uvedomuje, že na povrchu kože žije celý rad mikroorganizmov – podobne, ako napríklad v čreve. Tieto organizmy tvoria na povrchu kože celý ekosystém (mikrobióm), ktorý je u každého človeka individuálny. Vedeckými štúdiami sa zistilo, že pri ochorení kože sa práve tento mikrobióm dokázateľne mení. Tohto poznatku sa v súčasnosti využíva vo farmakológii, dermatológii a kozmetike. Už sú k dispozícii emolienciá s prebiotickú zložkou - ako je kozmetický výrobok Bepanthen SensiDaily, ktorý udržuje stabilitu kožného mikrobiómu tým, že prospešným baktériám poskytuje výživu. Tie následne spracovávajú produkty kože, ako sú bielkoviny a tuky, a produkujú bioaktívne látky (napr. voľné mastné kyseliny, antimikrobiálne peptidy a ďalšie bioaktívne zložky), čím bránia patogénnym mikroorganizmom, aby osídlili pokožku a potenciálne spôsobili ochorenie kože. Preto je dôležité, aby bol kožný mikrobióm v rovnováhe.
Ďalšia starostlivosť o telo
Koža je ovplyvňovaná nielen zvonku, ale aj zvnútra. Nestačí sa teda starať o kožu len nanášaním vhodných prípravkov. Stav našej kože ovplyvníme aj znížením stresu, dostatočnou fyzickou aktivitou a pozitívnym nastavením mysle. Hydratáciu celého organizmu, vrátane kože, dosiahneme správnym pitným režimom a vyváženou stravou, plnou vitamínov a telu prospešných látok.